Blizna po cesarskim cięciu
opracowanie blizny – co to takiego?

3 min czytania

Po porodzie młode mamy poświęcają całą swoją uwagę maluszkowi, który potrzebuje ich troski i uwagi. Jednak gdy tygodnie mijają, a kobieta czuje się coraz lepiej …. zaczyna myśleć również o sobie i swoim wyglądzie. Szczególnym punktem uwagi jest oczywiście brzuch, którego chcemy się jak najszybciej pozbyć.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad konsekwencjami cięcia cesarskiego?

Otóż opracowanie blizny po porodzie cc jest bardzo ważne aby w przyszłości nie spotkały Cię uciążliwe dolegliwości związane z blizną jak bóle głowy, czy kręgosłupa? Skutki cięcia cesarskiego mogą być długotrwałe, jeśli blizna nie zostanie opracowana. W późniejszych latach może powodować dolegliwości takie jak bóle pleców na pozór wcale nie związane z cc. Powikłania nie dotyczą tylko cięcia cesarskiego ale wszystkich blizn w naszym ciele. Jeśli znamię jest aktywne, jak „bluzka przyszyta do naszego ciała” wpływa na prace narządów i układów w naszym organizmie.

Kiedy można podjąć terapię?

Około 4-5 tygodni po porodzie gdy blizna jest już zagojona najlepiej podjąć terapię z fizjoterapeutą. Na początku terapeuta ocenia jakość blizny, jej kolor kształt, czy jest płaska czy wciągnięta oraz jej ruchomość. Często kobiety nie przejmują się blizną ponieważ nie występuje u nich ból w miejscu szycia co jest spowodowane zaburzeniem „czucie” w tym obszarze . Blizna zewnętrznie ładnie wyglądająca może być problematyczna na skutek powstałych zrostów pod skórą. Na pewno niepokojącymi objawami poporodowymi są zawroty głowy podczas aktywności, ciągnięcie w obszarze szycia podczas wykonywania codziennych czynności, oraz objawy wcześniej wymienione. Wszystkie te dolegliwości szczególnie powinny zmotywować pacjentkę do zaczerpnięcia porady u specjalisty. Terapii może być poddana każda blizna, bez względu na czas jaki upłynął od porodu.

„Nie lubię mojej blizny”! Dlaczego?

Wiele kobiet nie lubi dotykać, patrzeć na bliznę po cesarskim cięciu. Terapia ma również na celu oswojenie się z blizną – miedzy kolejnymi terapiami pacjentka otrzymuje pełen instruktaż mobilizacji blizny, który najczęściej kojarzy się kobietą z masażem. Techniki dobrane przez fizjoterapeutę dążą do przywrócenia ruchomości obszaru nacięcia i tkanką głębiej położonym pod skórą. Korzyści? Terapia usprawnia pracę tkanek, niweluje istniejące dolegliwości jak ciągnięcie w obszarze dolnego brzucha, bóle głowy, pleców, poprawia chód itp.

Najważniejsza edukacja i profilaktyka.

Bardzo ważna aby zaraz po porodzie unikać wysiłku, dźwigania – starać się jak najwięcej odpoczywać i nie obciążać powłok brzusznych. 4-5 tygodni po porodzie to okres najlepszy na rozpoczęcie mobilizacji cięcia. Świadomość kobiet na temat rehabilitacji blizny jest bardzo mała dlatego warto uczestniczyć w warsztatach dla kobiet w ciąży i po porodzie, które przybliżają ten temat. Cesarskie cięcie to poród jak każdy inny do którego należy się przygotować

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności Ok