Endometrioza

6 min czytania

Pamiętaj!

Nie ma chorób, w których jesteś sama! Chociaż codzienność jest trudna, poprzez zmianę nawyków, diety, myślenia, Twój komfort życia i dobre samopoczucie jest możliwe.

Według statystyk endometrioza dotyka nawet co 10 kobietę! Objawia się pojawiającymi ogniskami endometrium w ciele kobiety (jednak poza jamą macicy). Dla wielu pacjentek to przede wszystkim problem, wynikający z powstania zrostów, które wywołują ból i dyskomfort, który zaburza ich codzienne funkcjonowanie.

Czy współpraca z fizjoterapeuta może pomóc?

Jak najbardziej tak!

Terapia działa głównie niwelując skutki chorobowe, oraz poprawiając komfort i samopoczucie kobiety. Towarzyszące bóle w obszarze brzucha, jelit, miednicy zazwyczaj wynikają z powstałych zrostów, podobnych do tych powstających po operacjach i zabiegach laparoskopowych. W przebiegu leczenia fizjoterapeuta/ osteopata wyrównuje napięcia w ciele pacjentki – tym samym dając możliwość jak najlepszych warunków do zdrowienia.

Jak wygląda terapia?

Leczenie koncentruje się w obszarze jamy brzusznej, jelit, podbrzusza. W celu zapewnienia kobiecie najlepszych efektów warto spojrzeć na problem holistycznie i poddać terapii również inne miejsca w ciele jak odcinek szyjny, stawy skroniowo-żuchwowe, kończyny górne, dolne, klatka piersiowa. Jesteśmy całością i tak powinniśmy podchodzić do leczenia endometriozy. Ponadto ważnym obszarem pracy jest przepona, wraz z klatka piersiowa i żebrami. Jakość naszego oddechu ma niesamowity wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia w klatce piersiowej i brzuchu, co w przypadku endometriozy będzie wpływać rozluźniająco na napięte struktury miednicy mniejszej. Istota pracą terapeuty jest terapia wisceralna – czyli szereg technik podjętych w obszarze narządów, jelit w celu wyrównania ich prawidłowego napięcia i funkcji. Pamiętaj terapeuta jedynie wspomaga Twój organizm! Wszystko co najlepsze dla Ciebie organizm zrobi sam…z naszej stronie to umożliwienie powrotu do homeostazy.

Czy terapia jest bolesna?

To zależy…. Raczej nie, jednak w niektórych przypadkach może być odczuwamy dyskomfort.

Jak często należy korzystać z wizyt u fizjoterapeuty/ osteopaty?

Leczenie jest długotrwałe, trzeba być tego świadomym. Spotkania powinny się odbywać co 3-4 tygodnie przez minimum rok czasu. Później można sukcesywnie wydłużyć przerwy między terapiami. Jednak…. najlepiej zaprzyjaźnić się ze swoim terapeutą. Będziesz często go odwiedziać?.  Dodatkowo dobre nastawienie pobudza wydzielanie hormonu szczęścia – serotoniny. Rozpocznij dzień z uśmiechem i optymizmem, a Twoja dolegliwość może też będą dla Ciebie bardziej „łaskawa”.

 Czy terapia wystarczy?

Niestety nie, najlepsze efekty osiągniesz jeśli terapia będzie multidyscyplinarna.

Co to znaczy? Ważne, aby podjąć leczenie farmakologiczne i być pod kontrolą np. ginekologa, niezwykle ważna jest dieta, zdrowy styl życia, ograniczenie stresu, regularny sen. Brzmi banalnie? Słyszałaś to nie raz….jednak zdrowe życie to codzienne wybory, troska o urozmaicony, ciepły, regularny posiłek. To również nasze codzienne wybieranie między zaległościami w pracy, uszczęśliwianiem innych, a postawieniem na siebie. Regularna dawka snu i wewnętrznego spokoju, to najlepsza „witamina” dla Twojego organizmu. Pamiętaj również o współpracy z innymi specjalistami: lekarzem, psychologiem, dietetykiem.

Co jeszcze mogę zrobić?

Rozpocznij zdrowy, spokojny, umiarkowany trening! Pamiętaj o ćwiczeniach oddechowych! Szczególnie polecam Ci ćwiczenia typu pilates. Aktywność działa hamująco na receptory bólowe, ponadto poprawi krążenie i dotleni Twój organizm, Rozpocznij od codziennego rozciągania 15-30 minut. Nie ćwicz zbyt intensywnie! Wybierz aktywność, którą lubisz! Nie lubisz żadnej…wiele kobiet tak ma. W takim przypadku najlepiej eksperymentować, próbować nowych aktywności – na pewno wreszcie znajdziesz coś dla siebie, co będzie Ci sprawiać przyjemność i poprawi Twoje samopoczucie.

Czy komfort mojego życia poprawi się?

Oczywiście, że tak! Pozytywne efekty są odczuwalne już po pierwszych spotkaniach, jednak na spektakularne zmiany trzeba będzie poczekać!

Pamiętaj! Jesteś wspaniałą, ważną, piękną kobietą! Zadbaj o siebie już dziś!

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności Ok