Często pytam pacjentki o to z czym przychodzą, co im dolega, później pytam o inne problemy, dolegliwości. Zwykle nawet wtedy wiele z nas wstydzi się przyznać, że mamy problemy z wyróżnieniem, hemoroidami, nietrzymaniem gazów! Na szczęście coraz więcej z nas zaczyna się otwierać i szukać rozwiązań problemu. Czy wiesz że Twoja codzienna toaleta ma ogromne znaczenie? Czy załatwisz się codziennie? To niesamowicie ważne!
Profilaktyka mięśni dna miednicy. Jak powinna wyglądać prawidłowa toaleta każdego dnia?
Oto kilka wskazówek. Wprowadzając je, powinnaś poprawić kondycję i wydolność Twoich mięśni dna miednicy:
- Nie korzystaj z toalety „na zapas”, idź do toalety wtedy kiedy naprawdę odczuwasz taką potrzebę. Jeśli chęć pojawia się co godzinę to zdecydowanie za często – staraj się wydłużać przerwy między mikcjami.
- Unikaj parcia podczas wypróżniania pęcherza, oddawania stolca – to nawyk którego uczymy się jeszcze w dzieciństwie. Bardzo ważne, aby ciało było rozluźnione czasie toalety! Zwiększanie ciśnienia brzusznego mechanicznie niszczy ściany jelita grubego. Kał powinien być przesuwany, nie wypychany!
- Unikaj długiego wstrzymywania moczu i jego zalegania w pęcherzu, wiadomo istnieją w życiu momenty, kiedy nie jesteś w stanie tego uniknąć, ale staraj się eliminować takie sytuacje.
- Nie wstrzymuj moczu podczas sikania, to stare ćwiczenie, które dziś nie jest już stosowane. Częste kontrolowane wstrzymywanie moczu rozregulowuje pracę pęcherza. Jeśli chcesz sprawdzić czy umiesz napiąć mięśnie dna miednicy – wstrzymaj mocz – wykonaj to jako test i nie powtarzaj zbyt często.
- Napnij dno miednicy po opróżnieniu pęcherza, to wyrówna tonus mięśniowy.
- Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, nie ograniczaj przyjmowanych płynów.
- Dbaj o prawidłową postawę i aktywność, prawidłową pozycja w czasie kaszlu i kichania, przechyl głowę w bok – co pozwoli zmniejszyć ciśnienie śródbrzuszne, a mięśnie dna miednicy nie będą tak obciążone.
- Podczas wypróżniania przechyl miednicę w kierunku tyłopochylenia, ustaw taboret pod stopy, zrelaksuj się, możesz bardzo delikatnie aktywować mięśnie dna miednicy – skupiając się na maksymalnym rozluźnieniu.
To w jaki sposób wykonujemy codzienne czynności również ma wpływ na mięśnie dna miednicy.
Pamiętaj o ważnych wskazówkach!
- Każde parcie w niewielki stopniu obniża dno miednicy – zrelaksowana wygodna pozycja zapewni Ci komfort, a parcie prawdopodobnie nie będzie konieczne.
- Wygodna pozycja to zapewni Ci zdrowie – unikniesz hemoroidów, obniżenia dna miednicy, nietrzymania stolca.
Kucaj prawidłowo – czyli podnóżek toaletowy, który zapewni Ci komfort w Twojej toalecie. Dzięki uniesieniu kolan koniec odbytu układa się inaczej jest bardziej wyprostowany dzięki czemu toaleta nawet w utrudnionych warunkach będzie możliwa i prawdopodobnie bezbolesna.
Jeśli „jelita są uparte i idą w zaparcia” jak możesz im jeszcze pomóc?
- Włącz codziennych ruch!
- Pij dużo wody
- Jedz regularnie, kilka razy dziennie, a miedzy kolacja a następnym śniadaniem stosuj 12-16 godzinną przerwę.
- Oddech! Zwróć uwagę na to aby powietrze wędrowało do dolnych bocznych żeber i brzucha, to pobudzi Twoje mięśnie dna miednicy do pracy i poprawi krążenie w jamie brzusznej.
Jeśli masz problem z codzienną toaletą, mięśniami dna miednicy skonsultuj się z nami pomożemy Ci rozwiązać problem.