Terapia w ciąży
Ciąża jest niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju okresem w życiu kobiety. Zmienia się wszystko, zmienia się też nasze ciało. Mówi się, że kobieta w ciąży „powinna się oszczędzać” – co to dla nas dziś oznacza? Aktywność, czy jej brak? Fizjoterapia i osteopatia kobiet w ciąży jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną, która do nie tak dawna nie była w Polsce znana. Wiele krajów jak Francja, Szwajcaria, Niemcy itd. – mogą poszczycić się niezwykle rozwiniętą działalnością w tej dziedzinie. Ucząc się od najlepszych możemy obserwować, jak wiele korzyści daje pacjentkom terapia kobiet w okresie okołoporodowym. Dotychczas kobiety ciężarne były grupą omijaną przez rehabilitantów, uważano iż zastosowanie terapii w tym stanie może być niebezpieczne. Nic bardziej błędnego. Dla bezpieczeństwa Twojego i dziecka – ważne, aby wybrać specjalistę, który na co dzień pracuje z kobietami w ciąży i ma w tym kierunku specjalne wykształcenie.
Rehabilitacja
W czasie ciąży kobiety często miewają dolegliwości bólowe dolnego odcinka lędźwiowego – spowodowane napięciem mięśniowym, brakiem odpowiedniej ruchomości kręgosłupa, zablokowaniem stawów krzyżowo-biodrowych rwą kulszową, napięciem więzadeł miednicy, mięśnia gruszkowatego itp. Sprawna praca terapeutyczna może przywrócić odpowiedni tonus mięśni, poprawić ruchomość w stawach. Wszystkie techniki muszą być delikatne i przyjemne dla pacjentki – ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety – zatem terapia również powinna być również wyjątkowa.
Masaż
To również świetny sposób relaksu, oraz terapii dla kobiet w ciąży. Masaż jest wykonywany około 30 minut i obejmuje zazwyczaj okolice pleców, która bywa obolała u ciężarnych. Masaż obejmuje delikatne techniki masażu klasycznego, powięziowego w znacznie delikatniejszym wykonaniu, w stosunku do standardowych zabiegów. Masaże mogą być wykonywane regularnie – dzięki temu możemy przynieść ulgę kobietom cierpiącym na ból kręgosłupa, ramion, lub profilaktycznie w celu podtrzymania dobrego samopoczucia.
Aktywność fizyczna
Aktywność w ciąży jest świetną formą spędzania wolnego czasu, zadbania o swoje zdrowie i przygotowanie do porodu. Ćwiczenia powinny zawierać kilka stałych elementów:
- ćwiczenia mięśni dna miednicy,
- ćwiczenia oddechowe – nauka oddechu w czasie kolejnych etapów porodu,
- ćwiczenia typu cardio,
- ćwiczenia aktywujące takie grupy mięśniowe jak : mięśnie nóg, pośladki, mięśnie grzbietu, ramion,
- relaks
Podsumowanie:
Metody poprawiające samopoczucie kobiet w ciąży:
- rehabilitacja
- masaż
- taping
Cel terapii:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego,
- wspomaganie pracy przepony,
- wspomaganie pracy mięśnia prostego brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych,
- zmniejszenie dolegliwości bólowe stawów krzyżowo-biodrowych,
- terapia rozejście mięśnia prostego brzucha,
- Aktywna w ciąży – trening medyczny:
- trening m. indywidualny,
- zajęcia grupowe,
- Indywidualne przygotowanie do porodu