Zalety porodu naturalnego! – Jak rodzaj porodu wpływa na jelita Twojego dziecka?

4 min czytania

Niestety pomimo szczerych chęci i naszej natury, poród naturalny nie zawsze może być naszym ostatecznym wyborem. Wielu kobietom pomimo ogromnych starań by urodzić naturalnie, nie udaje się to, z powodów na które nie mamy wpływu.

Część z nas kobiet rodzi jednak tak jak to natura wymyśliła- NATURALNIE. Co zatem daje nam to pierwotne rozwiązanie i jak wpływa na rozwój jelit dziecka?

Skład naszych jelit dziedziczymy głównie po matce! Będąc w brzuchu mamy – w jelitach dziecka praktycznie nie ma bakterii. Maluszek przebywając drogę pochwową połyka kał, płyny waginalne. Noworodek również pijąc mleko matki również nabywa dobre bakterie, które szybko osiedlą się w jeszcze nie zamieszkałych jelitach noworodka. Próbki kału, które pobiera się u dzieci urodzonych naturalnie są inne niż u dzieci urodzonych przez cc. Inny skład, ale czy lepszy? Dzieci urodzone naturalnie są znacznie mniej obciążone otyłością w starszym wieku, niż te urodzone przez cc. U dzieci urodzonych naturalnie istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii.
Warto pamiętać, że cesarskie cięcie to cud medycyny, który ratuje wiele dzieci i matek od powikłań i śmierci! Co jeśli urodziłaś przez cc, a chciałbyś, aby jelita Twojego dziecka rozwijały się jak najlepiej?

  • zasiew pochwowy; materiał pobrany z pochwy i odbytu matki zostaje wtarty w twarz dziecka (pomimo wielu pozytywnych opinii istnieją również obawy co do stosowania tego rozwiązania).
  • karmienie piersią! niesamowite korzyści! Dzieci karmione piersią o 50 procent rzadziej miewają problemy z astmą!
  • unikaj antybiotyków! Antybiotyki degradują jelita! Jeśli w wyjątkowych sytuacjach musisz je zastosować, pamiętaj o probiotykach w czasie i po zakończeniu leczenia.
  • w późniejszych latach życia dziecka dbaj o różnorodność jedzenia ! Im ciekawsze, bardziej kolorowe jedzenie tym bogatszy mikrobiom!
  • otwieraj okno, przebywaj na zewnątrz, to rozwinie Twoje jelita.
  • jedz różnorodne, kolorowe warzywa.
  • czasem pozwól dziecku się pobrudzić.

Mikrobiom – co to takiego?

Jakość naszych jelit dzięki badaniom i obserwacjom naukowców jest od jakiegoś czasu znacznie bardziej doceniana. Badacze, którzy zauważyli, że kondycja jelit wpływa na nasze zachowania, zdrowie, nastrój, styl życia! Mikrobiom naszych jelit składa się z bakterii, jak również z grzybów, wirusów i prostych zwierząt (m.in. pierwotniaki). Jaka jest ich funkcja ??? Regulują masę ciała. To bardzo ciekawe, że nasza waga w przyszłości może być uzależniona od tego, jak wygląda skład naszego mikrobiomu. Na przykład bakteria Christensenella, obecna w jelitach w dużych ilościach powoduje (powtórzenie), że nawet złe odżywianie nie sprawi, że będziesz gruba! Ta bakteria zapewnia szczupłą sylwetkę nawet, jeśli zjadasz pączki na śniadanie! Z najnowszych badań wynika, iż dziedziczymy ją po matce i nie wiadomo, jak zwiększyć jej ilość w jelitach. Mikrobiom reguluje pracę układu odpornościowego! Skład jelit decyduje o tym, jak szybko się przeziębisz, czy zachorujesz na alergię lub jedną z wielu chorób
autoimmunologicznych.

Wpis powstał w oparciu o informacje zgromadzone w książce “Jelita wiedzą lepiej” – Michael Mosley.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności Ok