Ból kręgosłupa w ciąży

7 min czytania

Bóle kręgosłupa są bardzo powszechne. W dzisiejszych czasach wraz z szerzącą się ofertą prac biurowych, spadkiem aktywności fizycznej, oraz zastępowanie codziennego ruchu wygodnym samochodem, windą, ruchomymi schodami – problem tylko się nasila. Człowiek jest stworzony do tego, aby być w ciągłym ruchu. Prawidłowa codzienna postawa jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Ciąża jest niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju okresem w życiu kobiety. Zmienia się wszystko, zmienia się też nasze ciało. Jednak mówi się, że kobieta w ciąży „powinna się oszczędzać” – co to dla nas dziś oznacza? Aktywność, czy jej brak?

Fizjoterapia i osteopatia kobiet w ciąży jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną, która do nie tak dawna nie była w Polsce znana. Wiele krajów jak Francja, Szwajcaria, Niemcy itd. – mogą poszczycić się niezwykle rozwiniętą działalnością w tej dziedzinie, ucząc się od najlepszych możemy obserwować jak wiele korzyści daję pacjentkom terapia kobiet w okresie okołoporodowym.

Jestem w ciąży moje ciało się zmienia!

Ból dolnego odcinka pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży! Wszystko to spowodowane jest zmianą postawy ciała – na co wpływa przesunięcie środka ciężkości, oraz wzrost masy ciała. Przodopochylenie kości krzyżowej zmienia statykę miednicy – często prowadząc do zablokowania stawów krzyżowo – biodrowych, co w konsekwencji może prowadzić do przeniesienia napięcia na wyższe segmenty kręgosłupa. Mięśnie brzucha zostają osłabione, dominują zginacze stawu biodrowego, prostowniki odcinka lędźwiowego, oraz powięź piersiowo lędźwiowa są napięte. Mięśnie pośladkowe zostają opóźnione w swojej pracy, co również przenosi napięcia na odcinek lędźwiowy. Dysbalans mięśniowy często prowadzi do powstania punktów spustowych – bolesnych miejsc w na przebiegu mięśnia, które mogą wywoływać promieniujący ból przeniesiony.

Również wcześniejsze wady postawy lub nieprawidłowa postawa sprzed ciąży „lubi” się pogłębić co nie działa na naszą korzyść. Dolegliwości bólowe dotyczą kobiet w ciąży szczególnie miedzy 12-18 tygodniem 1 trymestru, oraz 24 a 30 tygodniem, są również dość uciążliwe przed samym rozwiązaniem. Między 10-12 tygodniem ciąży, oraz pod koniec 3 trymestru dochodzi do wyrzutu relaksyny, co wpływa na rozluźnienie spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo- biodrowych – co zaburza pracę miednicy. Działanie relaksyny ma bardzo ważne – przygotowania miednicy do porodu. Hormon rozprowadzany jest jednak z krwią do innych części ciała kobiety co może powodować zmiany przeciążeniowe. Zmianom ulega także układ wisceralny – wzrost macicy, łożyska, powoduje zmiany ułożenia przepony, klatki piersiowej. Zmieniające się ciało kobiety musi dostosować się do nowej masy ciała powiększonej o dodatkowe kilkanaście kilo – poprzez działanie fizjoterapeutyczne, oraz elementy osteopatii w wielu przypadkach skutecznie możemy niwelować dolegliwości kobiet ciężarnych.

Jak możemy pomóc w dolegliwościach bólowych w czasie ciąży?

Fizjoterapia/ Osteopatia – kobiety w ciąży coraz częściej korzystają z usług terapeutów. Celem terapii jest poprawa lub utrzymanie dobrego samopoczucia pacjentki, przygotowanie do porodu, jak również rekonwalescencja po porodzie. Terapia obejmuje rozluźnienie napiętych mięśni, zniesienie dysbalansu między klatką piersiową, a miednicą, terapię przepony, stawów krzyżowo- biodrowych, czy spojenia łonowego. Warto zwrócić uwagę na „jakość oddechu”, oraz współpracę mięśni dna miednicy.

TAPY – plastry o bardzo szerokim zastosowaniu. Przedłużają efekt działania terapii, świetnie sprawdzają się również u ciężarnych. Jest wiele typów aplikacji, najważniejszy jest sposób naklejenia taśmy, kierunek i naciągnięcie taśmy. Aplikacja powinna być naklejone przez kilka dni. Najlepiej wybrać taśmy sensitive. Skóra kobiety w ciąży może być szczególnie wrażliwa, więc jeśli poczujesz swędzenie, coś niepokojącego odklej taśmę delikatnie i sprawdź, czy nie wystąpiło podrażnienie. Taśmy łagodzą ból napiętych mięśni, stosowane są w ciąży przeciwobrzękowo, w terapii rozejścia mięśnia prostego i wielu innych.

Masaż w ciąży – świetny sposób relaksu, oraz element terapii dla kobiet w ciąży. Masaż jest wykonywany około 30 minut i obejmuje zwykle okolice pleców, która bywa bardzo obolała u ciężarnych. Masaż obejmuje techniki masażu klasycznego, powięziowego, w znacznie delikatniejszym wykonaniu. Zabiegi wykonywane regularnie mogą przynieść ulgę kobietom cierpiącym na ból kręgosłupa oraz profilaktycznie podtrzymać dobre samopoczucie.

Aktywność fizyczna – poprawa postawy, stretching

Ruch jest zalecaną formą spędzania wolnego czasu, dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia powinny obejmować ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe, cardio (w tempie dostosowanym do kobiety ciężarnej), aktywujące (pośladki, mięśnie grzbietu, ramiona, nogi), ćwiczenia rozciągające i nauka aktywnego rozluźnienia – relaks. Stabilizacja naszego ciała na którą składa się praca przepony mięśni dna miednicy, mięśni brzucha i kręgosłupa zostaje zaburzona poprzez wyłączenie mięśni brzucha (ich stabilizującej funkcji). Niezwykłe znaczenie zyskuję w ciąży i po porodzie praca przepony moczowo- płciowej i przepony – regulując ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, oraz pracę narządów wewnętrznych.

Przykładowe ćwiczenia – zmniejszające ból kręgosłupa w ciąży:

Ból kręgosłupa w ciąży to problem któremu bardzo często możemy zaradzić. Samopoczucie mamy ma ogromny wpływ na rozwijające się dziecko. Jeśli męczy Cię kłopotliwy ból – skonsultuj się z fizjoterapeutą i podejmij kompleksową terapię. Terapeuta w tym i wielu innych przypadkach pomoże Ci poczuć się lepiej.

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności Ok