Rozejście mięśni prostych brzucha w ciąży

5 min czytania

Co to jest rozstęp mięśni prostych brzucha?

Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście mięśni w obrębię kresy białej(włóknistego pasma biegnącego od końca mostka do spojenia łonowego przez środek brzucha) – często mylone z przepukliną, która jest przerwaniem tkanki w obrębie kresy. Pod koniec ciąży w wyniku wielu czynników, do których należy głównie powiększający się obwód brzucha może dojść do zwiotczenia i poszerzenia kresy białej, która nie zawsze samoistnie wróci po porodzie do wcześniejszej formy.

Kiedy można rozpoznać rozejście w ciąży?

Rozejście może być widoczne już w czasie ciąży, zazwyczaj wtedy w drugiej połowie ciąży gdy brzuszek jest już większy, lub od początku jeśli miałaś do czynienia z tym problemem we wcześniejszej ciąży. Brzuch układa się w charakterystyczny stożek podczas aktywacji mięśni prostych, jednak to nie reguła, czasami rozejście może nie być widoczne, wtedy test mięśni będzie najbardziej wiarygodny.

Jak sprawdzić rozejście mięśni prostych w ciąży?

Test wygląda tak samo jak po porodzie znajdziesz go w artykule poniżej http://www.roksanakryk.pl/blog/2017/09/22/rozstep-miesni-prostych-brzucha-czym-jest-i-jak-sobie-z-nim-poradzic/

Rozejście w ciąży jest trudniej wyczuć niż po porodzie, ponieważ powłoki brzucha są rozciągnięte dlatego zazwyczaj łatwiej zdiagnozować to u fizjoterapeuty uro-ginekologicznego.

Testu nie wolno wykonywać zbyt często ponieważ w ciąży powinnyśmy ograniczyć do minimum napięcie brzucha.

Terapia rozejścia w ciąży

Terapia w ciąży polega przede wszystkim na profilaktyce. Wyeliminuj do zera napinanie brzucha. Nie wykonuj ćwiczeń na brzuch, nie wstawaj na wprost, unikaj zbyt długiej pozycji w klęku podpartym. Wstawanie przez bok jest niezwykle ważne nie tylko jak już mamy rozejście, ale również jeśli chcemy go uniknąć. PAMIĘTAJ! Rozejście mięśni to normalny fizjologiczny proces, którego nie powinnaś się obawiać. Jednak poprzez profilaktykę dążymy do tego aby kresa biała jak najmniej się rozciągnęła i nie doszło do przepukliny.

Taping

Kolorowe plastry o bardzo szerokim zastosowaniu używane przez fizjoterapeutów. Niezwykle przydatne w terapii rozejścia mięśni prostych w ciąży. Typ aplikacji jest kilka, najważniejszy jest sposób naklejenia taśmy, odpowiedni kierunek i naciągnięcie taśmy. Niektóre aplikacje są trudne i nie można ich wykorzystywać samemu. Na wizycie zwykle uczę najprostszej aplikacji, którą następnie pacjentki mogą wykonywać w domu. Taśmy powinny być naklejone przez kilka dni, można się w nich swobodnie myć. Najlepiej wybrać taśmy sensitive lub normalne tapy koloru beżowego (ponieważ mniej uczulają). Skóra kobiety w ciąży może być szczególnie wrażliwa, więc jeśli poczujesz swędzenie, coś niepokojącego odklej taśmę delikatnie i sprawdź czy nie wystąpiło podrażnienie. Jak ściągnąć tapy? Należy je mocno namoczyć i powoli odkleić, lub pokryć warstwą oliwki i delikatnie ściągnąć.

„Subiektywne objawy”

Z doświadczenia pracy z pacjentkami zauważyłam, że powstaniu rozejścia towarzyszy rozpierające ciągniecie na linii spojenie łonowe – wyrostek mieczykowaty (wzdłuż brzucha). Zatem już te objawy warto zgłosić do fizjoterapeuty i sprawdzić rozejście.

Wizyta u fizjoterapeuty

Warto skorzystać z fachowej pomocy. Pacjentki z rozejściem jeszcze w czasie ciąży uczę profilaktyki w ciąży, ćwiczeń połogowych aby wykorzystać ten czas do jak najszybszej regeneracji mieśni brzucha i zmniejszenia rozejścia. Im mniejsze rozejście w ciąży tym szybsza regeneracja po porodzie.

Pamiętaj rozejście mięśni prostych to dolegliwość, którą można łatwo wyleczyć – jednak musisz pamiętać o profilaktyce i pilnie jej stosować! Im mniejsze rozejście do czasu porodu tym szybsza regeneracja w czasie połogu.

Jak poradzić sobie z rozejściem po porodzie?

Jak wygląda terapia rozejścia po porodzie dowiesz się w poniższym artykule http://www.roksanakryk.pl/rozejscie-miesni-prostych-brzucha-w-ciazy

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności Ok