Co to jest rozstęp mięśnia prostego brzucha?
Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście mięśni w obrębię kresy białej(włóknistego pasma biegnącego od końca mostka do spojenia łonowego przez środek brzucha) – często mylone z przepukliną, która jest przerwaniem tkanki w obrębie kresy. Pod koniec ciąży w wyniku wielu czynników, do których należy głównie powiększający się obwód brzucha może dojść do zwiotczenia i poszerzenia kresy białej, która nie zawsze samoistnie wróci po porodzie do wcześniejszej formy.
Kiedy można rozpoznać rozejście w ciąży?
Rozejście może być widoczne już w czasie ciąży, zazwyczaj wtedy w drugiej połowie ciąży gdy brzuszek jest już większy, lub od początku jeśli miałaś do czynienia z tym problemem we wcześniejszej ciąży. Brzuch układa się w charakterystyczny stożek podczas aktywacji mięśni prostych, czasami rozejście może nie być widoczne, wtedy test mięśni będzie najbardziej wiarygodny.
Kiedy można sprawdzić rozstęp mięśnia prostego?
Rozejście można sprawdzić jeszcze w ciąży. Wtedy najlepiej wykonać to u fizjoterapeuty, położnej, lekarza lub indywidualnie.
Przyczyny i skutki
Istnieje wiele opinii na temat przyczyn rozejścia mięśni. Czynniki predysponujące zostały przedstawione poniżej:
- ułożenie dziecka, mocno uwypuklony brzuch,
- ciąża mnoga,
- liczne porody,
- ciężarna w wieku powyżej 35 roku życia,
- wysoka waga dziecka,
- otyłość,
- nadmierna praca brzucha w trzecim trymestrze ciąży.
- zbyt intensywne parcie przy zamkniętej głośni.
- zbyt słaby i zbyt mocny brzuch(u kobiet trenujących).
Z moich własnych obserwacji wystąpienie rozstępu jest bardzo indywidualne i wiele z poniższych wniosków niestety się nie sprawdza. Czasami kobiety są w początkowej ciąży nie mają dużego brzuszka – a rozejście wystąpi, bywa też odwrotnie brzuch jest ogromny a rozejścia brak. Taka sama sytuacja jeśli chodzi o inne czynniki ryzyka. Jedno jest pewne – rozejścia nie trzeba się bać! Jest to naturalna konsekwencja ciąży, jednak nadal niedostatecznie poznana.
Jak sprawdzić rozejście mięśni prostych w ciąży?
Testu nie wolno wykonywać zbyt często, ponieważ tego tym napięcie w ciąży powinnyśmy ograniczyć do minimum. Połóż się na plecach, kończyny dolne powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Następnie unieś odcinek szyjny i łopatki układając palce dłoni w linii pępka (od końca mostka do spojenia łonowego). Jeśli wyczujesz przerwę między mięśniami powinnaś jak najszybciej zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty , aby dokładnie zbadał brzuch i rozpocząć terapię.
„Subiektywne objawy”
Z doświadczenia pracy z pacjentkami zauważyłam, że powstaniu rozejścia towarzyszy rozpierające ciągniecie na linii spojenie łonowe – wyrostek mieczykowaty (wzdłuż brzucha). Zatem już te objawy warto zgłosić do fizjoterapeuty i sprawdzić rozejście.
Terapia rozejścia w ciąży
Terapia w ciąży polega przede wszystkim na profilaktyce. Wyeliminuj do zera napinanie brzucha. Nie wykonuj ćwiczeń na brzuch, nie wstawaj na wprost, unikaj zbyt długiej pozycji w klęku podpartym. Wstawanie przez bok jest niezwykle ważne nie tylko jak już mamy rozejście, ale również jeśli chcemy go uniknąć. PAMIĘTAJ! Rozejście mięśni to normalny fizjologiczny proces, którego nie powinnaś się obawiać. Jednak poprzez profilaktykę dążymy do tego aby kresa biała jak najmniej się rozciągnęła i nie doszło do przepukliny.
Taping
Kolorowe plastry o bardzo szerokim zastosowaniu używane przez fizjoterapeutów. Niezwykle przydatne w terapii rozejścia mięśni prostych w ciąży. Typ aplikacji jest kilka, najważniejszy jest sposób naklejenia taśmy, odpowiedni kierunek i naciągnięcie taśmy. Niektóre aplikacje są trudne i nie można ich wykorzystywać samemu. Na wizycie zwykle uczę najprostszej aplikacji, którą następnie pacjentki mogą wykonywać w domu. Taśmy powinny być naklejone przez kilka dni, można się w nich swobodnie myć. Najlepiej wybrać taśmy sensitive lub normalne tapy koloru beżowego (ponieważ mniej uczulają). Skóra kobiety w ciąży może być szczególnie wrażliwa, więc jeśli poczujesz swędzenie, coś niepokojącego odklej taśmę delikatnie i sprawdź czy nie wystąpiło podrażnienie. Jak ściągnąć tapy? Należy je mocno namoczyć i powoli odkleić, lub pokryć warstwą oliwki i delikatnie ściągnąć.
Wizyta u fizjoterapeuty/osteopaty
Warto skorzystać z fachowej pomocy. Pacjentki z rozejściem jeszcze w czasie ciąży uczę profilaktyki w ciąży, ćwiczeń połogowych, aby wykorzystać ten czas do jak najszybszej regeneracji mięśni brzucha i zmniejszenia rozejścia. Im mniejsze rozejście w ciąży tym szybsza regeneracja po porodzie.
Pamiętaj rozejście mięśni prostych to dolegliwość, którą można łatwo wyleczyć – jednak musisz pamiętać o profilaktyce i pilnie jej stosować! Im mniejsze rozejście do czasu porodu tym szybsza regeneracja w czasie połogu.
Terapia osteopatyczna
Bardzo skuteczna terapia stosowana w ciąży, dzięki niej bardzo często udaję się zredukować lub całkowicie wyeliminować rozejście mięśnia prostego. Powstanie tego zjawiska jest związane z dysbalansem mięśniowym. Holistyczne podejście do pacjentki i regulacja ciśnień pozwala na zmniejszenie poszerzania kresy.
Rozstęp mięśni prostych brzucha – czym jest i jak sobie z nim poradzić po porodzie?
To istotny problem, który dotyczy wielu kobiet w ciąży i po porodzie. Warto wiedzieć jak rozpoznać rozstęp mięśni prostych brzucha, jakie są objawy i gdzie udać się po pomoc. Szybkie podjęcie terapii daje najlepsze rezultaty.
Jak rozpoznać rozejście mięśnia prostego po porodzie?
Rozstęp mięśni prostych brzucha to rozejście mięśni w obrębię kresy białej(włóknistego pasma biegnącego od końca mostka do spojenia łonowego przez środek brzucha) – często mylone z przepukliną, która jest przerwaniem tkanki w obrębie kresy.
Zaraz po porodzie każda kobieta powinna zwrócić uwagę na stan i wygląd brzucha . Jeśli pojawią się niepokojące symptomy, wskazana jest konsultacja z położną lub fizjoterapeutą, który zajmuje się tym problemem. Na co zwrócić uwagę?
brzuch wystaje, przypominając brzuch ciążowy (nie zmniejsza się po porodzie), podczas wykonywania ” brzuszków” brzuch uwypukla się,
w czasie badania palpacyjnego układając palce w linii pępka wydaje Ci się, że masz „dziurę” w brzuchu, odczuwasz częste, intensywne (wcześniej nie występujące) bóle dolnego odcinka kręgosłupa.
Rozstęp mięśni prostych brzucha można rozpoznać wykonując prosty test. Połóż się na plecach, kończyny dolne powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Następnie unieś odcinek szyjny i łopatki układając palce dłoni w linii pępka (od końca mostka do spojenia łonowego). Jeśli wyczujesz przerwę między mięśniami powinnaś jak najszybciej zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty , aby dokładnie zbadał brzuch i rozpocząć terapię. Rozejście mięśni prostych brzucha może być widoczne już w czasie ciąży. Wtedy najlepiej zapytać fizjoterapeutę o ocenę ciążowego brzuszka.
Czy rozstęp mięśnia prostego brzucha poza efektem „kosmetycznym” powoduje jakieś powikłania?
Samo rozejście mięśnia nie powoduje bólu, jednak funkcja rozciągniętych mięśni przedniej ściany brzucha zostaje upośledzona. W wyniku nadmiernego zwiotczenia kresy białej może dojść do przepukliny. Aby temu zapobiec wskazane jest podjęcie jak najszybciej terapii, która obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie, terapię manualną, taping oraz profilaktykę (unikanie czynności niewskazanych, aby nie powiększać rozejścia).
Podjęcie szybkiej terapii daje bardzo dobre efekty- najlepsze rezultaty widoczne są w czasie połogu, jednak do 6 miesięcy po porodzie efekty także są zadowalające. Zasada jest prosta – im szybciej podjęta terapia, tym lepiej. Jednak zawsze, bez względu na to jak dawno pojawił się rozstęp mięśni prostych brzucha, warto wzmocnić mięśnie głębokie: mięsień poprzeczny i mięśnie dna miednicy co poprawi stan brzucha. Przy bardzo dużych rozejściach niestety ostatecznością jest operacja chirurgiczna.
Bardzo ważne, aby zaraz po porodzie skontaktować się z wykwalifikowanym terapeutą jeśli zauważysz niepokojące objawy. Szybko podjęta terapia przynosi bardzo dobre efekty. Ponadto wskazane jest ograniczać czynności angażujące tłocznie brzuszną oraz pracę mięśni skośnych. Istotne jest również prawidłowe wstawanie z łóżka „przez bok”. Pacjentka powinna unikać wszelkich ćwiczeń i czynności które powodują unoszenie się brzucha, ponieważ to może pogorszyć jej stan.
Rozejście mięśni prostych brzucha można skutecznie rehabilitować, jednak wymaga to świadomości naszego ciała i zdrowia oraz podjęcia działań jak najszybciej. Warto zadbać o brzuch po ciąży aby zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom.
Jak wygląda terapia po porodzie?
Terapia obejmuje:
- terapię osteopatyczną
- naukę oraz dobór indywidualnych ćwiczeń
- terapię manualną
- taping
- naukę prawidłowej postawy i zmianę codziennych nawyków w celu osiągnięcia szybszych efektów rehabilitacji.
- konspekt z ćwiczeniami dostosowanymi dla osób z rozejściem mięśnia prostego
Celem terapii jest:
- zmniejszenie lub zlikwidowanie rozejścia mięśnia prostego
- opracowanie blizny po cesarskim cięciu
- zmniejszenie obwodu brzucha
- poprawa postawy ciała
Kiedy powinnaś zgłosić się na terapię? Pierwsza wizyta z terapeutą zalecana jest jeszcze w połogu, jednak terapia jest również wskazana dla kobiet po dłuższym okresie po porodzie nawet kilku letnim.
Aktywność po porodzie
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj